10 פארקים לאומיים בארה"ב שיעשו לכם חשק לעוד

10 פארקים לאומיים בארה"ב שיעשו לכם חשק לעוד

רשת הפארקים הלאומיים בארצות הברית מציעה יותר מ-450 מרחבי טבע, היסטוריה ותרבות המפוזרים על פני היבשת ושלוחותיה. למרות שפארק ילוסטון הוא אחד הידועים ובהחלט אחד הראויים לכל אזכור – הנה פארקים לאומיים נוספים בארה"ב, שבהחלט דורשים ביקור.

Pu'uhonua o Honaunau National Historical Park
מישור לבה שחור בחוף המערבי של האי הגדול בהוואי, משמש משכן לפארק לאומי היסטורי סגור ומתוחם בחומת אבן, שהוקם בברכת הצ'יפים ההיסטוריים של הוואי.

רגע לפני שכף רגלכם דורכת במקום, אל תשכחו לברך את פסלי העץ הזועפים הידועים בשם "קי אי" (Ki'i). במקום ניתן למצוא גם מקדשים, בריכות דגים ומסלולי החלקה על לבה (ספורט אקסטרים הוואיי הידוע בכינוי He'e Holua).

Blackwater National Wildlife Refuge
מעבר לעובדה שהמקום הוא בסיס האם של ציפורים נודדות רבות, פני השטח הביצתיים של הפארק הלאומי בלאקווטר בחוף המזרחי של מדינת מרילנד, סיפק מזון ומחסה גם לעבדים שברחו מהצפון במאה ה-19.

חלקים מסוימים מהשמורה, יחד עם אדמות שכנות בבעלות פדרלית ולאומית, מהווים אתר הנצחה לאומי על שם הארייט טאבמן (Harriet Tubman Underground Railroad National Monument) – לכבוד האישה שהתנגדה לעבדות, ברחה מכבלי אדוניה וסייעה למאות נוספים לצאת לחופשי.

Aniakchak National Monument and Preserve
הודות לרוחות ולקואורדינטות הבלתי צפויות באמצע חצי האי אלסקה, פארק אניאקצ'אק הוא אחד המקומות הכי פחות מתוירים באמריקה הצפונית. רק 134 אנשים ביקרו שם ב-2013 – ממש גידול רציני לעומת 19 המבקרים שהיו שם בשנה שלפני כן.

אם מזג האוויר מאפשר זאת, ניתן להגיע ללוע הר הגעש – שרוחבו 10 קילומטרים ועומקו 760 מטרים – באמצעות סירת מנוע או מטוס ים מושכר; אך המסע בהחלט שווה את זה, בעיקר בשל האטרקציות נטולות התיירים למיטיבי לכת, ראפטינג ומסלולי לבה.

Theodore Roosevelt Island
וושינגטון הבירה דחוסה במונומנטים של הנצחה – פסלי שיש של מפורסמי עבר משקיפים על בריכות מים בעיר, ניצבים בכל פארק ומתנוססים על גבי סוסים העומדים על רגליהם האחוריות. אך דווקא הנשיא ה-26 של ארצות הברית, הצליח להוכיח שגברים מסוימים הם באמת אי בודד.

אי תאודור רוזוולט הוא מקום מקלט קטן ועשיר בצמחייה, השוכן בנהר הפוטומאק בעיר הבירה וושינגטון. פרדריק אולמסטד הבן (שאביו המפורסם תכנן את סנטרל פארק בניו יורק) הפך את המקום מחווה עצומת ממדים, לאתר הנצחה הולם עבור מנהיג שהיה ידוע בכך שגרר את בכירי הממשל שלו לטיולים בטבע.

Craters of the Moon National Monument and Preserve
פארק מכתשי הירח במרכז איידהו, על מאפייניו המוזרים – כגון מכתשים באדמה שנוצרו על ידי עצים שנשרפו בלבה לוהטת – הוא בהחלט נוף מוזר וייחודי בפני עצמו, כפי שאמר הנשיא קלווין קולידג' בשנת 1924. כמעט 5 עשורים לאחר מכן, שדה הלבה רחב הידיים – שנוצר על ידי כמה תקופות קודמות של התפרצויות געשיות, שהקרובה ביותר בהן התרחשה לפני 2,000 שנה – שימש כמקום לימוד לצוות אפולו 14 בנושאי גיאולוגיה, רגע לפני שעזבו את כדור הארץ אל הירח.

Flight 93 National Memorial
טרוריסטים שחטפו את טיסה 93 של יונייטד איירליינס ב-11 לספטמבר 2001, תכננו להטיס את המטוס ישירות אל תוך בניין הקפיטול או הבית הלבן; אך 33 הנוסעים ו-7 אנשי הצוות במטוס לחמו בעוז, והכריחו את הטרוריסטים לסגת מתוכניתם ולנחות במקום זאת בשדה פתוח בפנסילבניה.

טיסה 93 הייתה היחידה שנחטפה באותו יום גורלי אך לא מימשה את מטרת הטרוריסטים, ועל שמה הוקם אתר ההנצחה הלאומי "טיסה 93", לזכר אומץ הלב של הנוסעים ואנשי הצוות שהקריבו את חייהם.

Hot Springs National Park
הוט ספרינגס הוא קומפלקס של בריכות תרמיות בהרי וואצ'יטה במדינת ארקנסו. המקום הוכר כפארק לאומי על ידי הקונגרס האמריקאי 40 שנה לפני ילוסטון, ובכך הפך לשמורה הפדרלית הוותיקה ביותר במדינה. בואו לספוג את אדי הסאונה במרחצאות פורדיס, שמתעדים את השנים הראשונות של תנועת הספא בארצות הברית, כאשר טיפולים כגון טיפולי כספית (לטיפול בעגבת) וטיפולי חשמל עוד עשו גלים בימים ההם.

Wolf Trap
מלכודת הזאב הוא הפארק הלאומי היחיד המוקדש כולו לאמנויות הבמה, עם כמה אמפיתיאטרונים המשמשים במה למגוון הופעות – ממוזיקת קאנטרי ועד אופרה, בין חודש מאי לספטמבר. במקום יש גם כמה אסמים המשמשים מקום לאירועים במהלך כל השנה.

למרות זאת רוב חלקי הפארק עדיין לא עברו פיתוח כלשהו, מה שמשאיר 263,000 מטרים רבועים של טבע ירוק לחובבי טבע, כולל תיאטרון ילדים ביער. כל אלו ממוקמים בינות לפרברי וירג'יניה הצפונית, אך בלי להקות הזאבים שעל שמם נקראת החווה הייחודית הזו.

First Ladies National Historic Site
כל נשיא אמריקאי החל מימי הרברט הובר קיבל ספרייה על שמו, למטרת שימור ותיעוד זיכרונות מימי כהונתו; אבל רק בשנת 2000 גם נשות הנשיאים קיבלו מקום מקביל משלהן. הנשיא ביל קלינטון ייסד את קנטון במדינת אוהיו – אתר לאומי היסטורי לגברות הראשונות של ארצות הברית. הארכיונים והתערוכות במקום – שכוללים גם חפצים מימיהן של נשות נשיאים מודרניות יותר – מטילים אור על אותן נשים, שחיו בצילם של בני זוגן המפורסמים.

African Burial Ground National Monument
עבדים אפריקאים שהובאו לארצות הברית על ידי חברת Dutch West India במאה ה-17, עזרו לבנות את מה שלימים תהיה העיר ניו יורק. מכיוון שנאסר עליהם להשתמש בכנסיות, יוצאי אפריקה – עבדים וחופשיים כאחד – נאלצו לקבור את מתיהם (עד 20,000 לפי הערכות מסוימות) בחלקת קבר קטנה בשולי העיר של אז, בין סוף המאה ה-17 לסוף המאה ה-18.

אתר הקבורה נשכח עד 1991, עת שרידיהם של יותר מ-400 גברים, נשים וילדים נמצאו בחפירות שיועדו לבניית בניין משרדים פדרלי. כיום המקום משמש אתר הנצחה לזכרם.

 

רוצים אטרקציות נוספות בחו"ל? היכנסו לאתר דיזנהאוז