להמציא את הגלגל מחדש: מלגזה שעושה Moonwalk

להמציא את הגלגל מחדש: מלגזה שעושה Moonwalk

מתי בפעם האחרונה ראיתם מלגזה שיכולה לנוע בכל כיוון, כמו ריקוד הירח של מייקל ג'קסון? אם עד היום היה נדמה שמדובר בתעלול השמור אך ורק למדע הבדיוני, לא עוד.

הסוד טמון בצמיגים הייחודיים, שתוכננו ונבנו כך שיאפשרו תנועה חלקה בכל כיוון בזוויות של 360 מעלות. מעבר לכך שזה נראה יפה, כמעט כמו ריקוד, יש לזה יישומים מעשיים וחוסכי זמן. איך זה בעצם עובד? המומחים של אסיף הנדסת מלגזות חשו לעזרתנו עם הסברים מקצועיים.

כל אחד מארבעת צמיגי המלגזה, הנקרא Okta Tires, כולל בתוכו סדרת גלילים אלכסוניים. מכיוון שכל צמיג יכול להסתובב ולפעול לבדו בצורה עצמאית, ההבדלים בין סיבובי הצמיגים מפיקים כוח רב כיווני (Omni-directional Motion). הפתרון הפשוט הזה נותן מענה מקצועי למגוון בעיות תעשייתיות, שעד היום נפתרו רק בדרכים עקיפות.

צפו בסרטון ותבינו בדיוק למה הכוונה:

כדי לחולל את ריקוד המלגזה המופלא הזה, כל מה שמפעיל המלגזה צריך לעשות הוא להשתמש אך רק בשני מוטות היגוי פשוטים. המלגזה פשוט מחליקה בקלילות לכל כיוון, ואף יכולה להסתובב במקום ב-360 מעלות. הצמיגים החדשניים הללו מאפשרים לכל מלגזה לתמרן בקלות בחללים צרים, שעד עתה היו בלתי נגישים לכלי רכב כבדים מהסוג הזה. כך מתאפשר לכל מחסן להעמיס יותר סחורה ומטענים בכל מטר רבוע.

מעבר לשימוש הברור מאליו בתחומים תעשייתיים, סוג זה של צמיגים יכול להיות שמיש גם בכלי רכב אחרים כגון רכבים פרטיים. צמיגי אוקטה הם פתרון פשוט, הנותן תוצאות מדהימות בזמן קצר ובמינימום סיבוכים.

יש לציין שצמיגי אוקטה הם סוג אחד של צמיגים רב כיווניים, ויש בשוק עוד כמה וכמה דגמים נוספים (כגון צמיגי Liddiard לרכב פרטי, שפועלים בשיטה קצת שונה). צמיגים רב כיווניים הם ההוכחה שבהחלט אפשר להמציא את הגלגל מחדש.