מה ההבדל בין מדפסת לייזר ומדפסת LED

מה ההבדל בין מדפסת לייזר ומדפסת LED

מדפסות לייזר ומדפסות LED פועלות שתיהן בהתבסס על מקור אור, אבל כאן מתחיל וגם נגמר הדמיון בין שני סוגי המדפסות. הנה כמה מההבדלים העיקריים בין מדפסת לד ולייזר, ואיך בכלל אפשר לצייר ולכתוב עם אור. המומחים של Brother ישראל עושים סדר.

רוב האנשים לא מודעים לעובדה הפשוטה שמדפסת לייזר מבוססת על פעולתה של מכונת צילום. שילוב מוצלח בין הקרנת אור, השראת מטענים חשמליים ושימוש בחומרים רגישים לחשמל – כולם נוטלים חלק בדף המודפס שיוצא מהמכונה.


אם נפרק לחתיכות את פעולתה של מכונת צילום, נקבל סכמת עבודה פשוטה להבנה:

  • אור שעובר דרך / על גבי הדף המקורי מוקרן אל גליל מסתובב טעון חשמלית.
  • היכן שיש אור הגליל הטעון חשמלית משנה את מטענו, והיכן שהאור נחסם על ידי הכיתוב / הדמות על גבי הנייר – מתקבל מטען חשמלי שונה.
  • טונר טעון חשמלית נמשך אל שינויי המטען שנוצרו על גבי הגליל המסתובב, בדיוק בהתאם לתצורה הקיימת על גבי הדף המקורי.
  • דף נייר טעון חשמלית עובר מתחת לגליל המסתובב, ומקבל אליו את הטונר בהתאם לשינויי המטען החשמלי. רגע לאחר מכן הדף עובר בין 2 גלילים חום צמודים המתיכים את הטונר אל סיבי הדף, ומתקבל צילום של המקור.

איך פועלת מכונת צילום


באותה צורה בדיוק פועלת מדפסת הלייזר, אבל עם הבדל עיקרי אחד – במקום מקור אור רגיל, נעשה שימוש בקרן לייזר מונוכרומטית מדויקת.

קרן הלייזר עוברת הלוך וחזור על גבי התוף המסתובב, ותוך כדי פעולה זו "מנקה" ממנו את המטען החשמלי המקורי שלו. הפעולה הזו בעצם טוענת חלקים מפני השטח של התוף במטען חשמלי הופכי, מה שמאפשר לטונר להימשך לחלקים המסוימים הללו, ששורטטו בצורה אותיות, משפטים, פסקאות, דמויות ועוד.

הבדל בולט נוסף בין מדפסת לייזר למכונת צילום הוא העובדה שבמדפסת אין נייר המשמש מקור. כשמדובר במדפסת לייזר, המידע להדפסה לא מגיע מדף נייר, אלא ממידע אלקטרוני בצורת מיליוני ביטים הנשלחים באמצעות שבב אלקטרוני.


אז מה ההבדל בין מדפסת לייזר למדפסת LED?
בדיוק כמו ההבדל בין מכונת צילום למדפסת לייזר – ההבדל העיקרי טמון במקור האור.

במקום קרני לייזר שמבצעות פעולה של סריקה הלוך-חזור כדי לטעון את התוף במטען חשמלי הופכי, שורה של דיודות פולטות אור (LED) מקרינה אור רציף לאורך כל התוף המסתובב. מכיוון שאין צורך להזיז את מקור האור מצד לצד כפי שקורה במדפסות לייזר, מדפסת LED מגיעה עם פחות חלקים נעים, עובדה התורמת לתחזוקה קלה יותר וכן לפחות תקלות.

בניגוד לאינטואיציה הראשונית, דווקא נורות ה- LED מדויקות יותר מקרן הלייזר. בעוד שקרן לייזר יוצרת משטחי מטען ברזולוציה מרבית של כ-65 מיקרומטר, הרזולוציה הנוצרת מנורות לד מדויקת פי 2.5, ברוחב של כ-25 מיקרומטר. מעבר לכך, מדפסות LED זולות יותר ממדפסות לייזר בשל העובדה שחיסכון בחלקים נעים מוריד את עלויות הייצור.

עובי נקודת האור במדפסת לייזר לעומת לד

אין ספק שמדפסות LED המודרניות יעילות יותר, זולות יותר וכן מפיקות תוצרים איכותיים יותר בהשוואה למדפסות הלייזר הוותיקות. אם אתם בתהליך של רכישת ציוד משרדי או אפילו ציוד משרדי לבית, לכו על מדפסות LED ותרוויחו מיעילותן לא רק בהווה, אלא גם בעתיד.


צפו בסרטון המסביר את ההבדלים בצורה יותר ויזואלית: