להתרגש ממתנה בת מיליארד שנה

להתרגש ממתנה בת מיליארד שנה

אין שום ספק שיהלומים הם מתנה יקרה ורבת ערך בפני עצמה; אך אם לוקחים בחשבון שמדובר בעצם בפריט היסטורי עתיק-יומין, בן מיליוני ואף מיליארדי שנים – מתגלה ערכו האמיתי של היהלום.

יהלומים מלווים את האנושות כבר מאות, אם לא אלפי שנים, והם כמעט תמיד נחשבו לפריטים יוקרתיים ללא תחליף. יש כמה סוגים של יהלומים, כאשר היהלומים הלבנים (שקופים) הם המוכרים ביותר, ולצדם גם היהלומים הצבעוניים שהחלו להיכנס לתודעה הציבורית בשנים האחרונות.

מה גורם ליהלום להיות כל כך נחשק?

אנחנו נמשכים באופן כמעט מיידי לכל דבר מנצנץ, בוהק ומבריק, ויהלומים בהחלט ניצבים בפסגה מהבחינה הזו. בני אדם השתמשו במתכות מבריקות, ביהלומים ובאבני חן משחר ההיסטוריה, והחיבה שלנו אליהם הפכה לחלק טבעי מאיתנו.

הנוהג של מתן טבעות אירוסין החל להיות נפוץ בחו"ל בסוף שנות השלושים של המאה ה-20, עת חברת דה-בירס יצאה בקמפיין הנודע "יהלומים הם לנצח" ב-1938. הסלוגן הזה כבש את לבנו ואת דמיוננו, והפך את טבעות היהלומים לפריט חובה בכל הצעת נישואים, ולעיתים גם באירועים אחרים.

למרבה הפלא יהלום הוא בעצם לא יותר מגוש של אטומי פחמן, המסודרים בצורה כזו שגורמת לו לקבל תכונות אופטיות, פיזיקליות וכימיות שהופכות אותו לייחודי. מעבר לכך שהוא אחד החומרים הקשים ביותר בטבע, ובהחלט אחד היפים ביותר, כל יהלום טבעי הוא תוצאה של תהליך אבולוציוני הנמשך מיליוני ואף מיליארדי שנים.

בעידן בו יוצרים יהלומים סינתטיים במעבדה תוך כמה שבועות, עולה ערכו של היהלום הטבעי הנכרה ישירות מבטן האדמה. יהלום שכזה מקבל אוטומטית ערך גבוה יותר לעומת יהלום מלאכותי, בשל העובדה שיש צורך לחלץ אותו ממעבה האדמה, ללטש ולעבד אותו ולאחר מכן לשבצו בתכשיט.

מכיוון שישראל היא אחת המובילות בתחום היהלומים בעולם, מזה עשרות שנים יש לנו תעשייה משגשגת של מסחר ביהלומים לצד הערכה, מכירה ושיבוץ של יהלומים. בתוך כך התפתחו עסקים רבים שלב עיסוקם נוגע בתעשיית היהלומים הישראלית, ובהם רשת הבורסה לתכשיטים, חנויות אימפרס ורבים נוספים. הצלחה מסחררת בהחלט.

כדי שיהלומים יישאר תמיד בלב הקונצנזוס, בכירי התעשייה מוודאים שהחידושים לא יפסחו על תעשיית היהלומים. מעבר לעובדה שחברות רבות כבר עוסקות בייצור יהלומי מעבדה סינתטיים, לאחרונה הבורסה ליהלומים ברמת גן הוציאה מטבע קריפטוגרפי המשמש למסחר ביהלומים. המטבע הווירטואלי החדש – הראשון מסוגו בתעשיית היהלומים העולמית – יאפשר לבצע מסחר הוגן, מאובטח ומהיר יותר מאי פעם. בנוסף המטבע החדש ישמש להפקת מדד מחירי יהלומים, בהתאם לשינויי המסחר היומיים.

כל אלו ועוד נועדו להבטיח שתחום היהלומים יישאר חי ונושם, לא יאבד את הטאץ' וימשיך לרגש אותנו גם בעתיד.